Перший Президент України підгледів афоризм «маємо, що маємо» в Уласа Самчука?

Виходом у світ досі незнаної читачами п’єси Уласа Самчука «Шумлять жорна» відзначили рівняни 107-у річницю від дня народження видатного земляка. На презентації, яка відбулася у рівненському музеї Уласа Самчука, йшлося і про літературну спадщину письменника, і про виклики, які отримує українська мова і література від власної влади.
Фінал п’єси «Шумлять жорна» нагадує лист козаків до турецького султана, а її текст усіяний афоризмами, зазначив на презентації рівненський письменник Петро Велесик.

«Найбільше було моє здивування, коли на 52-й сторінці я знайшов вислів «Маємо, що маємо», – каже письменник. – Чи то цей афоризм був читаний нашим першим Президентом, чи він ходив у народі – а приписали, що він створений Кравчуком».

Нині, зачувши словосполучення «шумлять жорна», дев’ятеро з десяти українців нерозуміюче здвигнуть плечима. А тим часом ці слова з народної пісні характеризують життя українців під нацистською окупацією, зауважує керівник музею і автор передмови Інна Нагорна.

Небо синє, земля чорна, та земля чорна, гей!
В Україні шумлять жорна, та шумлять жорна, та гей!

Пісня стала відповіддю українців на сувору заборону окупантів користуватися млинами і жорнами, у ній звучала народна віра в те, що українські жорна перемелють не тільки біду, а й самого окупанта, каже укладачка.

Самчук дописав п’єсу «Шумлять жорна» 65 років тому, перебуваючи в таборі для переміщених осіб. У драмі відтворені події і настрої волиняків на переломі Другої світової війни, коли німецька окупаційна армія поступалася радянським військам. Задум цього твору виник приблизно в той же час, розповідає Інна Нагорна. У Рівному Анатолій Демо-Довгопільський створив український театр, а Улас Самчук всіляко висвітлював його діяльність. Головний герой драми «Шумлять жорна» дуже подібний до самого Самчука, дійові особи нагадують осіб із рівненського оточення Уласа Самчука. Інна Нагорна припускає, що вже тоді уява письменника вимальовувала на рівненській сцені фрагменти власного драматичного театру.

11 квітня 1948 року на з’їзді МУРу (Мистецького українського руху) доповідач Юрій Шерех назвав драму Уласа Самчука «Шумлять жорна» одним з найкращих драматичних творів українських письменників.

За матеріалами Радіо «Свобода»