У День рідної мови українська влада дбає тільки про мови нацменшин

21 лютого по всьому світу відзначається День рідної мови. Цей день було започатковано у 1999 році на сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО. Він спрямований на підтримку мовного та культурного розмаїття. Із цієї нагоди у Національній парламентській бібліотеці України відкрилася виставка словників, які засвідчують особливості розвитку української мови. Цьогоріч також минає 100 років з виходу останнього тому чотиритомного видання «Словаря української мови» за редакцією Бориса Грінченка. Це був перший фундаментальний перекладний і частково тлумачний словник, який містив аж 68 тисяч слів.

З нагоди Міжнародного дня рідної мови голова Держкомтелерадіо України Олександр Курдінович і міністр культури Михайло Кулиняк підписали спільне Звернення до представників національних громадських об’єднань, державних закладів культури та ЗМІ, повідомляє прес-служба Кабінету міністрів України. Метою спільного Звернення є залучення широких кіл громадськості та засобів масової інформації до відзначення та висвітлення Міжнародного дня рідної мови як свята, що пропагує необхідність зміцнення державотворчої функції української мови, а також вільний розвиток та захист мов національних меншин.

«Таке свято – це нагода ще раз оцінити здобутки нашої держави у сфері сприяння розвитку мов усіх національних меншин, які проживають на теренах України», – наголосив голова Держкомтелерадіо Олександр Курдінович.

Голова Держкомтелерадіо висловив вдячність Міністерству культури за сприяння у проведенні культурних заходів національних меншин, які зазвичай транслюються державними телеканалами.

«Ми повинні докласти максимум зусиль для того, щоб на території України могла вільно розвиватися мова кожної етнічної спільноти», – підкреслив Олександр Курдінович.

«Відзначення Міжнародного дня рідної мови є знаковим для України, адже на території нашої держави проживають понад 130 національних меншин», – зазначив міністр культури Михайло Кулиняк.

«Сьогодні, коли у світі залишилося ще чимало міжетнічних конфліктів, вагомим здобутком нашої держави є збереження міжнаціонального миру та злагоди в середовищі поліетнічного населення країни. Кожен представник національних меншин України має змогу послуговуватися та вивчати свою рідну мову в навчальних закладах чи в національних культурних товариствах».

Міністр також висловив сподівання, що збереження мовного розмаїття в країні і надалі консолідуватиме українське суспільство.

«Давайте берегти свою мову. Нехай рідне слово буде оберегом для кожного із нас», – наголосив Михайло Кулиняк.

Наразі налічується понад 100 мов національних меншин, які мешкають на теренах України. Відповідно до цього контексту і ведеться національна політика в інформаційній сфері країни. Так, низка обласних (регіональних) державних телерадіокомпаній ведуть мовлення стовідсотково українською мовою, яка є рідною для переважної більшості місцевого населення.

При цьому, відповідно до Конституції України, а також Закону України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин», задовольняються потреби громадян щодо телерадіомовлення їх рідними мовами. Враховуючи компактність проживання певної національної меншини, обласні і регіональні державні телерадіокомпанії ведуть мовлення їх рідною мовою.

А 9 листопада, в Україні відзначається День української писемності та мови. За православним календарем це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця.

Daily.lviv