Українська книжка трьох років: Леся Воронина відмовилася від книжкової президентської премії (ОНОВЛЕНО)

Фото: litakcent.com

Письменниця Леся Воронина й художниця Катерина Штанко відмовляються від книжкової президентської премії «Українська книжка року».

Всього на премію номінувалося три видання, серед яких – у номінації «За видатні досягнення у галузі художньої літератури» – книга «Сни Ганса Християна» у переказі Лесі Ворониної з ілюстраціями Катерини Штанко («Грані-Т»), пише Україна молода.

Цей подарунковий фоліант має вже чимало відзнак. Але річ не в тім, наголошує Леся Воронина, яка 26 травня не прийде на вручення премії. Про нагороду своєї книжки «Сни Ганса Християна»  президентською премією «Книжка року»  її повідомив письменник Володимир Рутківський:

«Він подзвонив до мене і сказав, що побачив в інтернеті про це інформацію, – розповідає Воронина порталу Gazeta.ua. – Про новину повідомила Каті Штанко. І ми вирішили, що прийняти цю премію не можемо, бо не поділяємо політику влади, зокрема й у гуманітарній сфері. Також не збираємося миритися з тією вакханалією, яку вони затіяли зі ЗМІ, музеями, вишами та школами. Рішення прийняла без вагань. Видавництво від перемоги не відмовилося. Але мою думку поважає, тому це ніяк не вплине на наші стосунки. «Грані-Т» подали мою книжку на конкурс три роки тому. Я про це нічого не знала. Очевидно, конкурс з того часу заморозили. Абсурд ситуації у тому, що премію «Книжка року» присуджували виданням, які з’явилися за три роки. Моя книжка вийшла 2009-го».

Тим часом «Грані–Т»премію Президента ігнорувати не збирається. «Нас тішить той факт, що переможцем стала книга авторів, яких обожнюють сучасні дітлахи», – йдеться у прес–повідомленні видавництва.

Автори двох інших відзначених книг поки жодних заяв не робили. У номінації «За вагомий внесок у розвиток українознавства» видання – 2010 року «Опішнянська мальована миска другої половини ХІХ – початку ХХ століття»  (видавничий проект «Шедеври українського гончарства»), автор–упорядник Олесь Пошивайло, художник Юрко Пошивайло.

У номінації «За сприяння у вихованні підростаючого покоління» –  видання також 2010 року  «Грюнвальдська битва – битва народів»; автори: Альфредас Бумблаускас (Литва), Ігор Марзалюк (Білорусь), Борис Черкас (Україна).

Серед членів журі «Української книжки року» – Іван Драч, Ганна Герман, Марія Матіос, Олександр Афонін і Віталій Дончик. З повним списком можна ознайомитися на сайті Rada.gov.ua.

Зазначимо, що останнім часом в Україні триває епідемія відмов письменників від літературних премій. Так, від Шевченківської премії відмовився Василь Шкляр, від «Книжки року» відмовилися Брати Капранови, а Ганна Герман відмовилася від участі в «Книзі року Бі-Бі-Сі».


За матеріалами України молодої,  Української правди та Gazeta.ua, Rada.gov.ua