У Львові виставили дуельні пістолети Пушкіна

Фото: ИТАР-ТАСС

До річниці смерті Олександра Пушкіна у Львівському історичному музеї виставили пару дуельних пістолетів з особистим клеймом знаменитого паризького зброяра Ле Пажа, з яких, як припускають, поет стріляв на дуелі з Дантесом, 175 років тому на Чорній річці.

«Є дві версії, як це зброя потрапила до Львова», – розповів охоронець фонду зброї музею Борис Мельник.

За однією з них, пістолети привіз із Санкт-Петербурга після смерті поета хтось з родичів графа Потоцького, члени цього багатого польського роду були дуже дружні з Пушкіним.

За іншою – пістолети дісталися польському майору Альбіну Земецькому від якогось російського офіцера.

Як повідомляв в 1937 році польський журнал «Святовид», надавши фото, пістолети зберігалися в ефектному дерев’яному ящику з металевою оправою і з щитком в центрі кришки, прикрашеним ініціалами «A.S.P». На внутрішній стороні кришки, викладеної оксамитом, квадратна шкіряна етикетка з написом французькою: «Зроблено для пана Пушкіна в 1836 році в майстерні Ле Пажа в Парижі». Можливо, цей комплект опинився у Львові, який до Другої світової війни входив до складу Польщі. Правда пістолети вже без футляра – обов’язкового атрибута для такого гарнітура середини 19-го століття, «але це не применшує їхньої цінності», каже Борис Мельник.

Поєдинок Олександра Пушкіна і Жоржа Дантеса добре досліджений істориками, але не всі єдині в тому, з яких пістолетів стріляли на дуелі поет і його противник. Одні стверджують, що вони користувалися зброєю німецького майстра Карла Ульбріха, інші – француза Ле Пажа. Суперечки тривають до теперішнього часу.

Фокус