Німецький уряд забороняє публікувати британському видавцеві книгу Гітлера

Британський видавець заповзявся оприлюднити в Німеччині витяги з одіозної праці Гітлера «Моя боротьба». Такі наміри спричинили неабияку дискусію у ФРН, де цей сумнівний «бестселер» заборонений, – пише німецьке джерело Dw-world.de.

Суперечка, яка виникла нині довкола публікації – цього разу британським видавцем Петером МакДжі (Peter McGee) – наразилася не стільки на ідеологію, скільки на авторське право. Річ у тім, що право на публікацію гітлерівського манускрипту після війни союзники передали баварському земельному урядові, оскільки місцем проживання Гітлера до останнього вважався Мюнхен. Досі баварський уряд юридично успішно протистояв усім спробам опублікувати витяги з тексту «Моєї боротьби».

Тож, і цього разу баварці пообіцяли використати всі засоби, аби не допустити цього. Утім, заковика в тому, що за законом дія авторського права минає через 70 років з моменту смерті автора. Це означає, що вже 2015-го, через 70 років після самогубства Гітлера 1945-го, «Мою боротьбу» безпроблемно може оприлюднювати будь-хто. Тому британському видавцеві закидають спробу випередити цей момент, аби встигнути нажитися на цій книзі.

Наукове опрацювання книги Гітлера «Моя боротьба» вже давно здійснено. Мюнхенський інститут новітньої історії готує нині серйозне видання з коментарями істориків. Воно має з’явитися до того, як манускрипт почнуть видавати з комерційними цілями. Утім, історик з Відня Бріґітте Гаманн ставиться до цього скептично. По-перше, вона вважає, що це робить надто багато честі літературно та ідейно недолугій праці Гітлера. А по-друге, цим, мабуть, багатотомним виданням зацікавляться хіба що фахівці. Для широкого загалу достатньо було б пояснити кілька витягів.

Питання, чи можна дозволяти продаж у німецьких кіосках витягів з «Моєї боротьби», залишається суперечливим. Міністр ФРН у справах сім’ї та молоді Кристина Шредер вважає, що допустити цього нізащо не можна – з огляду на численні пам’ятки по цілій Німеччині, які нагадують про злочини націонал-соціалістичного режиму. Натомість президент Центральної ради євреїв у Німеччини Дітер Ґрауманн ставиться до цього спокійно, бо вважає, що прочитання цієї книги сучасниками лише «розвінчає» її.

За матеріалами Dw-world.de