Ситуація з читанням в Україні наближається до катастрофи

Дослідження читання у Україні свідчать про те, що наше суспільство впевнено з’їзджає на самісіньке дно літературного та книжкового процесів Європи. Молодь у кращому разі обмежується шкільною програмою. Колись популярні серед дітей фантастиа та пригоди вже не затрубевані.

“Сьогодні проведення часу сучасної молодої людини зміщується у віртуальний світ – у бік Інтернету, в сторону соціальних мереж, у бік комп’ютерних ігор. Що стосується книги, сьогодні рівень, скажімо, захопленості молоді читанням помітно нижчий, ніж, наприклад, в 70-х, коли підліток у середньому читав 40 книг на рік. Сьогодні підліток читає в середньому 9 книг на рік”, – вважає експерт Інституту Горшеніна Наталія Клаунінг.

За даними соціологічних опитувань, найпопулярніше дозвілля сучасних школярів – зустрічі із друзями, комп’ютерні ігри та Інтернет, і домашні справи. І лише на четвертому місці – читання.

“Це неправда. Зараз от у мене в класі, в мене є добрі друзі, подруги, які читають. Ми читаємо, наприклад, інколи одну книжку і обговорюємо її потім на перервах. Я вважаю, що це неправда”, – заперечує учениця 8 класу однієї з львівських шкіл Марія Костич.

“Я люблю читати пригодницькі книжки. Наприклад, про археологічні розкопки. І в мене багато друзів просили книжки на цю тему”, – каже учениця 10 класу Анна Добровольська.

Культуру читання втрачено в 90-х роках, констатують фахівці, коли люди змушені були виживати в скрутні економічні часи, а книжки в Україні практично не видавалися. Тому бібліотеки нині заповнюються лише під час сесій та іспитів.

“Час мине. Це теж все минеться, бо є цінності, які завжди, Ви знаєте, коли казали, що от з’явилось телебачення, то не буде театру. Воно є – театр дуже добре працює. Тобто, все повинно бути: і технології з Інтернетом – воно обов’язкове, і книга – вона є, і читання буде обов’язково”, – вважає директор “Державної бібліотеки України для юнацтва” Георгій Саприкін.

Непростий час нині переживають і книговидавці. Обсяг книговидавництва падає катастрофічно. Лише за минулий рік, за даними Книжкової палати України, він впав вдвічі, порівняно з 2009-м.

Відповідно, й книжки у книгарнях дорожчають. Причина – відсутність державної програми, твердять спеціалісти.

“Видавці змушені винаймати приміщення, змушені платити величезні гроші за торгівельні площі і так далі, і так далі, і так далі. Все це накладається і все це є результатом відсутності розуміння стратегічної ролі книги в суспільстві, відсутності розуміння стратегії розвитку держави”, – каже президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.

За рейтингом ЮНЕСКО, Україна сьогодні не входять до топ-десятки читаючих країн, як було за радянських часів з СРСР. Статистика свідчить, літературою найбільше цікавляться британці – понад 70%, трохи менше німці та французи, 30% росіян і менше 30% – українці.

За матеріалами Захід.нет