Сковорода, Стус і Дон Кіхот – зі шкіри та каміння

У Вінниці відкрилась виставка художника по шкірі та каміння Артура Тиводара. Митець родом із Закарпаття. Привіз 16 робіт, які створив цього року.

«Я займався тільки живописом, аж якось до моїх рук потрапив клаптик шкіри. Тоді дружина мені допомогла, вона має практичний розум винахідника, колись займалась майструванням прикрас зі шкіри, тому знає низку технічних нюансів. Мої роботи зроблені зі шкіри та напівкоштовного каміння, – розповів художник. – Шкіру я беру на заводі. Мій друг обробляє каміння, робить огранку. Коли він був в Магадані, там набрав тих камінців».

Автор оригінальних витворів зі шкіри прийшов на відкриття виставки у вишиванці.

Підзаголовком до виставки, яку художник назвав «Кредо» (що значить на латині «вірую») є фраза «Пізнай самого себе». Афоризм «Пізнай самого себе, і тоді ти пізнаєш Господа свого” є у багатьох релігіях світу: зокрема в ісламі та в християнстві. Тиводар вважає, що на сьогодні в людей не вистачає справжньої віри: «Людина лише пофарбована у певний колір і не більш».

Майстер каже, що багато його ікон освячені в церкві і служать людям, часом їх пише темперою на дошці, оскільки це канонічно потрібно.

«Є одне визначальне правило у Європі. Людина, яка лише починає свою виставкову діяльність, може ставити ціну, що в сумі дорівнює потроєному середньому достатку по країні, адже творча людина немає соціальної захищеності», – зауважив Тиводар.

Його роботи зараз оцінюються у 10-15 тисяч гривень.

Публіка розглядає символічні деталі робіт і захоплено перемовляється: «Не думав, що із звичайної шкіри таке можна робити», «Ой, рубін! Невже справжній?!».

У Тиводара є кілька робіт за минулий рік, які характеризують його життєву позицію та слугують розумінням того, якими персоналіями він захоплюється як людина. Це картини-присвяти Григорію Сковороді, Василеві Стусу, Дон Кіхоту, Андрію Рубльову.

«Копія славнозвісної «Трійці» Рубльова – це моя остання робота, я закінчив її за декілька днів до приїзду на вінницьку виставку. Вона народилась завдяки перегляду фільму Тарковського про цього майстра. Там я використав сусальне золото, як і для багатьох ікон, які малюю чи роблю зі шкіри. Також там є каміння – сердолік», – додав майстер.
Gazeta.ua