Написати книгу легше, ніж видати – письменники

Літературну казку, замість телевізора і комп’ютера, пропонують маленьким рівнянам письменники і меценати з Рівненського земляцтва, котрі заповзялися видавати й розповсюджувати книги дитячих письменників по бібліотеках краю. Ентузіасти взялися за справу, до якої в держави не дійшли руки.

Із-понад одинадцяти тисяч книг, які надійшли до бібліотечної системи Дубровицького району, включно зі шкільними бібліотеками, понад 9 тисяч – підручники. Ще тисяча книг – від читачів, а також закуплені за кошти, зароблені платними послугами. І лише 160 художніх книг надійшло до району з області централізовано, розповідає директор Дубровицької районної бібліотеки Марія Ромаш. Особливо бракує дитячої літератури: в середньому кожна бібліотека отримала 22 книги за рік.

 

Тим часом, на Рівненщині є чимало дитячих письменників, на творах яких вже виросло не одне покоління малюків. Щоправда, видавничі справи тут просуваються набагато повільніше, ніж у сусідніх областях. Щорічних 150 тисяч гривень, які виділяє на книгодрукування обласна рада, то крапля в морі, враховуючи письменницький потенціал, розповідає Секретар обласної організації спілки письменників Лідія Рибенко. Бо так уже традиційно склалося, що з обласного бюджету на все книговидавництво щороку надходить близько 150 тисяч гривень, через що рекомендовані до друку художні книги чекають фінансування по п’ять років (для порівняння: на Франківщині традиційно виділяють понад мільйон, на Волині – близько семисот тисяч гривень).

Але впродовж останнього півроку маленькі читачі у найвіддаленіших районах Рівненщини мають змогу не лише першими взяти до рук щойно видрукувану дитячу книгу, а й поспілкуватися з «живими» письменниками. Літератори виїжджають у найвіддаленіші куточки області з акцією «Книжка – кращий дарунок».

Буквально за два останні місяці з книгарень читачі буквально змели «Казки дідуся Романа». Секрет успіху «дідуся Романа» гумориста й казкаря Романа Демчука його власне бачення світу, всотане з разом із легендами й природою рідного Полісся. Свіжа книга Романа Демчука, щойно з друкарні – «Країна казкомрій».

Школярі Рівненщини вже встигли віч-на-віч поспілкуватися з авторами улюблених книг – Сергієм Пантюком, Олександром Дерманським, Олександром Есауловим, Лесею Ворониною, Оксаною Кротюк.

Часто написати книгу легше, ніж видати, визнають письменники. Але Рівненщині пощастило якщо не з обласними депутатами, то з меценатом і видавцем. Приватний видавець Олег Зень всіляко підтримує проекти патріотичної, історичної, краєзнавчої, і звісно, дитячої літератури.

Радіосвобода