Вчені розшифрували рукопис Архімеда

Рукопис, відомий як Палімпсест Архімеда, насправді являє собою візантійську молитовну книгу, датовану приблизно XIII століттям, яка написана на аркушах, запозичених з інших рукописів і перед цим відповідним чином оброблених. Вперше той факт, що деякі листи в молитовнику спочатку представляли собою копію втраченої праці Архімеда, виявив датський дослідник античної науки Йохан Людвіг Хейберг ще в 1906 році, проте він зміг прочитати її лише дуже фрагментарно, а незабаром рукопис зник – опинившись у полі зору вчених в куди більш пошкодженому стані на аукціоні Christie’s в 1998 році.

Так чи інакше, Палімпсест, нарешті, знову потрапив в руки дослідників, які тепер змогли застосувати для відновлення початкового тексту більш передові методи, ніж ті, що були доступні Хейбергу, – включаючи багатозональну зйомку і рентген. Завдяки цьому робота по розшифровці рукопису була нарешті завершена. Як виявили дослідники, Архімед, який жив у III столітті до нашої ери, насправді вперше звернувся до логічної проблеми «актуальної нескінченності», про яку сучасні вчені стали думати в XIX столітті. Крім того, нарешті вдалося повністю прочитати дві збережені копії з Палімпсесту праці Архімеда – «Метод математичних теорем» і «Стомахіон». За твердженнями вчених, цінність цих відкриттів для істориків науки і математики надзвичайно велика: логічні проблеми, підняті в «Методі», для свого часу вкрай прогресивні, але навіть в «Стомахіоні», дослідженні з точки зору математики популярної грецької гри, вони бачать зачатки науки – комбінаторики.

Крім праць Архімеда, в тому ж молитовнику були виявлені копії праць античного оратора Гіперіда і раніше невідомі коментарі до «Категорій» Аристотеля.

Znaki