Слову «робот» виповнюється 90 років

 

Уперше слово «робот» було опубліковано в п’єсі знаменитого чеського письменника Карела Чапека, відомої як «RUR» – скорочення від Rossumovi Univerzální Roboti.  Прем’єра п’єси відбулася 1921 року.

Слово «робот» Чапеку підказав його брат-художник Йозеф, який замість надто книжного, на думку письменника, варіанта Карела laboři (читається як лаборжи) запропонував більш придатне для розмовної мови слово. Основою для слова послугувало слово «робота».

Коли п’єсу переклали англійською, нове слово внесли в Оксфордський словник. З часом слово «робот» стало міжнародним терміном, під яким розуміють електромеханічний, пневматичний, гідравлічний пристрій, що здатен виконувати задані завдання. Щоправда, роботи в тексті Чапека представлені одухотвореними страховиськами, біологічними створіннями, що збираються в ціле з окремих «запчастин». До речі, у ті часи ще не було генної інженерії, тож Чапек спрогнозував і цей момент нашої сучасності.

За двадцять років, 1941 року, американський письменник Айзек Азімов у своєму оповіданні «Брехун» запропонував термін «роботехніка», що тепер вживається як назва науки, яка займається розробкою роботів.

«Друг читача»