Видавництва оббирають письменників та музикантів

В Україні не дотримуються авторських прав, заявляють музиканти та письменники. Вони не отримують авторської винагороди за продаж книжок, публічне відтворення кліпів і пісень. За словами експертів, відповідальність за це лежить на радіостанціях і телеканалах, які не відраховують кошти. А також на компанії звукозапису, з якими співпрацюють музиканти.

Артисти не отримують свою авторську винагороду. І винні в цьому не лише радіостанції чи телеканали, які не відраховують кошти. Але й компанії звукозапису, з якими співпрацюють музиканти, говорить Олександр Стасов продюсер і колишній шеф-редактор однієї з українських радіостанцій. Крім того, сума авторських винагород, що збирається в Україні, просто мізерна, стверджує він. 

«У нас збирають коштів менше, ніж у будь-якій іншій країні Європи – 3,7 мільйони євро в рік. Але автори цих грошей не бачать! У нас в країні аморальні економічні умови, і саме тому виникають всі ці проблеми. Лейбли – компанії звукозапису – є самі собі піратами! Вони випускають, крім основного, ще й додатковий тираж, який зливають на базари. Наприклад, випустили платівку, заявили тираж – тисячу екземплярів. А через тиждень – ще 5 тисяч можна купити на базарі Петрівка, – говорить Олександр Стасов. – Лейблу це вигідно, бо він не звітує про ці гроші нікому, артист не отримує свою винагороду, зате компанія отримує свій «кеш» – готівку».

Така ж ситуація відбувається і у видавничому бізнесі, стверджує письменниця і лідер гурту Ірена Карпа. Стикаючись із порушенням своїх авторських прав, вона неодноразово міняла видавництва.

«Ти не уявляєш собі, як працюють механізми відстеження, наприклад, тієї ж елементарної виплати «роялті» (авторської винагороди). Тобі кажуть: «У нас так все погано продається, твої книжки не купують, купили всього 50 твоїх книжок». А ти вже власноручно підписав автографів приблизно на 5 тисячах. Мабуть, варто мати структури, хоча б компетентних людей, які б відстежували, скільки насправді продається твоїх книжок», – зауважує Ірена Карпа.

Україна входить у перелік країн, у яких найбільше порушуються авторські права. Такий рейтинг щорічно складає Міжнародна асоціація інтелектуальної власності. У її звіті зазначено, що рівень піратства в Україні є високим, а влада цьому питанню не приділяє достатньої уваги.

За матеріалами  radiosvoboda.org
  • Вертипорох

    Що за маячня! Карпа підписала 5000 книжок. Рученьки не затерпли?