Кому очолити Шевченківський комітет? Версія Яворівського

Комітет Шевченківської премії потребує реформування, зокрема у частині номінацій і складу комітету. Таку думку висловив голова НСПУ Володимир Яворівський.

 

«Звичайно, премія втратила свій первісний блиск. Вона його втратила ще в радянські часи, коли присуджували премію, якщо не помиляюся, Миколі Подоляну – був такий редактор журналу «Україна». Йому присвоїли Шевченківську премію за два нариси про Москву в «Літературній Україні». Але й у наші часи були такі випадки, що Шевченківську премію присуджували за ніщо. Тобто це не корупція, а таке собі кумівство», – розповів політик, повідомляє УНН.

В. Яворівський переконаний, що, безперечно, Шевченківська премія потребує радикальних змін. «Але я сумніваюся, що ці зміни будуть зараз», – сказав він.

«Потрібно реформувати номінації, сам склад (комітету Шевченківської премії). Я переконаний, що членами комітету мають бути тільки лауреати Шевченківської премії. А така каша, як зараз, коли є люди, які не є лауреатами Шевченківської премії і вони її присуджують чи не присуджують комусь іншому. Це не нормально. І взагалі мають бути члени першого ряду, які несуть моральну відповідальність за те, кому ця премія присуджується. Щоб народ знав, що у Шевченківському комітеті є такі й такі видатні люди. Тобто, таке реформування потрібне. Але чекати його після Бориса Олійника, я не знаю (чи варто)», – зауважив нардеп.

За словами письменника, кандидатури на посаду голови комітету Шевченківської премії є, наприклад, Марія Матіос, але з опозиційного табору навряд чи когось призначать. «Скажімо того ж М.Слабошпицького чи В.Шкляра», – упевнений В.Яворівський.

Нагадаємо, у травні виповнилось 50 років від дня заснування найвищої державної відзнаки в літературі й мистецтві – Шевченківської премії. 5 червня 2011 року відбулось урочисте засідання з цієї нагоди. Президент України Віктор Янукович привітав учасників і організаторів урочистих заходів з нагоди 50-річчя заснування Національної премії України імені Тараса Шевченка. І, зокрема, сказав, що ще багато потрібно зробити для подальшого утвердження престижності премії.

Пізніше поет і державний діяч Борис Олійник заявив, що хоче піти з посади голови Комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка.

Премію імені Т.Г.Шевченка – найвищу державну нагороду за внесок у розвиток культури та мистецтва – засновано 20 травня 1961 року. Першими Диплом та Почесний знак лауреата 1962 року отримали Павло Тичина, Олесь Гончар в галузі літератури і Платон Майборода в галузі музики. 27 вересня 1999 року, премія отримала назву «Національна премія України імені Тараса Шевченка». З 16 березня 2000 премія була віднесена до державних нагород України.

Упродовж 1962-2007 років Шевченківською премією відзначено 566 осіб і 8 колективів.

galinfo.com.ua