Претенденти на Шевченківський комітет

На посаду голови Шевченківського комітету претендують дві кандидатури: письменник Іван Драч та хореограф Вадим Писарєв.

«Шкода, що йде Олійник – не дивлячись на свої переконання, він високоморальна людина і забезпечував чесне голосування на комітеті, а тиск і лобі там було завжди. Художники, музиканти, театрали просували своїх, домовлялися: проголосуйте за ось цього, а ми потім вашого підтримаємо. І Олійника агітували з усіх сторін», – коментує бажання піти з посади голови Шевченківського комітету письменник Василь Шкляр.

Прогнозують, що комітет може очолити хореограф Вадим Писарєв. При цьому ще одним претендентом називають Івана Драча.

Шкляр пропонує відмовитися від щорічної видачі премії і вручати її гідним у міру появи яскравих творів.

Анахронізмом премію вважає і письменниця Оксана Забужко. На її думку, сама концепція нагороди «совкова», держава повинна не відзначати кращих, а заохочувати стипендіями молодих і підтримувати ринок книги.

«Те, що премію роздає 80-річний комуніст Олійник і, прости господи, автор трилогії «Радянський солдат» того ж покоління Олександр Сизоненко – найкращий показник архаїчності самої структури. Вважати реформами те, що в 90-х Шевченківську премію стали давати жертвам катів, премійованих нею ж десятьма роками раніше, не можна (мова про Василя Стуса та Миколу Шамоту, що свого часу занапастив поета). Вся 50-річна історія премії – лише модель УРСР, така, як і у всієї держави: незважаючи на косметичні реформи, совок так і пре. Наші лауреати образилися, що до них «генсек» не прийшов! Не дивно, адже Щербицький такі заходи теж особисто ніколи не відвідував», – зазначила Забужко.

Нагадаємо, голова комітету Борис Олійник заявив, що йде зі своєї посади, яку займає майже рік, під час святкування 50-річчя Національної премії ім. Т. Шевченка.

Як повідомлялося, Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка присудив Шевченківську премію з літератури Шкляру за роман «Залишенець»(«Чорний Ворон»).

Газета по-київськи