Як дитячій книжці досягти ефекту Барбари Космовської у 200 тисяч примірників

Президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва Уляна Гнідець заявила, що сучасній дитячій книзі в Україні не вистачає «ефекту Барбари Космовської» в Польщі. Про це вона заявила 3 червня на прес-конференції.

«Барбара Космовська у Польщі має тираж 200 тис. примірників. Цей ефект здобутий лише завдяки тому, що перший мінімальний тираж, який дійшов до рук літературознавців, психологів, був на відповідному рівні проаналізований і рекомендований Міністерству освіти і науки Польщі. Через це Міністерство надіслало рекомендації у школи. «Буба» (роман Б. Космовської ) вивчається у школах не лише на уроках літератури, а й на уроках польської мови та мовлення», зазначила Уляна Гнідець.

Натомість в Україні, за словами президента Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, не зважаючи на рекламу та промоцію тієї чи іншої хорошої дитячої книги, батьки швидше візьмуть до уваги рекомендацію вчителів в школі, аніж пропагованої книги. «Ми живемо в системі української освіти… Коли мама, яка має, наприклад, гроші лише на одну книжку, потрапляє на Форум видавців, і перед нею  стоїть вибір, чи купити книжку ту, яку порекомендував вчитель у школі, чи розрекламовану книжку Лесі Ворониної чи Володимира Рутківського чи когось ще, то мама купить книжку, яку порекомендував вчитель. Це елементарна реалія нашого життя», сказала Уляна Гнідець.

Вона також зазначила, що наклад книг дитячого письменника в Україні не перевищує 3-5 тисяч.

«Підручники у школах складають літературознавці, науковці. У більшості випадків авторами  є доктори філологічних наук, які абсолютно на сьогодні віддалені від реального читача, від реальних потреб, взагалі від реальної книжки, від літератури. Нам потрібно зробити ефект «Rammstein», тільки в такий спосіб ми зможемо сподіватися на те, що наші шановані письменники будуть озвучені в літературному процесі», зазначила Уляна Гнідець.

Нагадаємо, у Львові втретє з 1 до 5 червня проходив міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час», що зібрав літературознавців, письменників, психологів, перекладачів, педагогів, вчителів словесності, видавців, бібліотекарів, а також читачів.

zaxid.net