500-річчя Івана Федоровича чи Ивана Федорова відзначить Україна?

Цього року першому українському книговидавцю Івану Федоровичу (1510-1583) минає 500 років із часу його народження.

Товариство «Літопис» надіслало листа-звернення, в якому закликало керівництво держави відзначити цей знаменний ювілей на загальнодержавному рівні указом Президента України.

Текст звернення подаємо повністю: «Упродовж 2010 року Львів відвідало близько мільйона туристів із 114 країн світу. Одним із найбільш відомих символів Львова є пам’ятник середньовічному ученому-просвітителю, першому українському книговидавцю Івану Федоровичу (1510-1583), який у Російській Федерації знаний, як Иван Фёдоров.

Саме в Росії у рік відзначення його 400-річчя (1910 р.) в Москві звели йому перший пам’ятник і підписали Иван Фёдоров. Найбільш відвідуваним туристами пам’ятником у Львові є пам’ятник Івану Федоровичу, який було відкрито у 1977 році. З невідомих причин цей знаковий пам’ятник досі не має підпису й уже 33 роки є безіменний. Сьогодні численні туристичні групи з усього світу не можуть ідентифікувати його, а місцева влада байдуже на це споглядає. Звертаємось до владних структур держави, області та міста з пропозицією, щоб напередодні «Євро-2012» та у час відзначення знаменного ювілею на пам’ятнику було зроблено напис Іван Федорович. У всіх судових книгах Любліна, Кракова, Львова зафіксовано прізвище тільки Іван Федорович. Всі 10 книг, які видані в Україні, підписані прізвищем лише Іван Федорович. Його надмогильна плита теж має напис Іван Федорович. Історикам документально відомо тільки про останні 20 років його життя: 3 роки в Москві та 17 років в Україні, де й був похований у Львові на цвинтарі Онуфріївського монастиря.

У 1974 році у Львові і в тогочасній Радянській Україні широко відзначили на державному рівні 400-річчя книгодрукування в Україні, а у Львові постав пам’ятник Івану Федоровичу, який з ідеологічних міркувань тоді навмисно не підписали. В цей же рік єдиний у Радянській Україні поліграфічний інститут став іменуватися іменем Івана Федорова. Прикро це констатувати, але в час Незалежної України з назви Української академії друкарства це ім’я чомусь зникло.

Дослідженню наукової спадщини Івана Федоровича присвятили свої праці відомі вітчизняні історики: академіки В. Г. Щурат, Я. Д. Ісаєвич, Я. Р. Дашкевич і М. С. Возняк, професори Я. П. Запаско й О. Я. Мацюк. До речі, перший друкований український «Буквар» побачив світ у 1574 році у Львові завдяки просвітителю та видавцю Івану Федоровичу. До нашого часу зберігся тільки один екземпляр «Львівською букваря», який знаходиться в бібліотеці Гарвардського університету (США). Саме Іван Федорович є творцем першого друкованого українського букваря, а 1 вересня в наших школах потрібно розчинати з розповідей про буквар Івана Федоровича.

Доречно буде в цей рік також відзначити і його рукотворні книжкові пам’ятки, яким виповнюється 430 років: Острозька Біблія та «Хронології» Андрія Римші. «Хронології» вчені-філологи вважають першим друкованим твором українською літературною мовою».

ЗІК