Найбільш “книжкове” місто у світі

*

На південному сході Уельсу, на березі річки Уай розташоване невелике містечко, що зберегло вигляд вікторіанської епохи – під назвою Хей-он-Уай, з населенням у дві тисячі чоловік. Воно знаходиться прямо на кордоні з Англією та часто згадується, як «місто книг». Хей-он-Уай залучає велику кількість книголюбів, які приїжджають сюди через 40 книжкових магазинів, де продаються в основному старі книги.

Самый “книжный” город в мире

Щороку Хей-он-Уай відвідує близько п’ятисот тисяч туристів з усього світу. Їх приваблює слава цього невеликого уельського містечка, яке вважається найбільш “книжковим” у світі. А ще його було проголошено суверенним королівством Хей.

Самый “книжный” город в мире

Колись Хей-он-Уай був мальовничим, але помираючим містом в Англії. З кожним роком погіршувалася і без того хитка місцева економіка, закривалися підприємства й магазини. Місто поступово розвалювалося й порожніло. Так тривало до того моменту, поки один власник напівзруйнованого замку на ім’я Річард Бут не вирішив перетворити колись сонне, забуте богом містечко у центр туризму. Любитель книг, Бут заповнив ними весь свій замок, а потім й інші будівлі міста. Він незабаром окупував книгами і пожежну частину, і кінотеатр, що закрився, і міську управу, і порожні будинки, мостові й вулиці, і навіть місцевий церковний прихід.

*

Щоб звернути на оновлене містечко увагу широкої громадськості Річард Бут зважився на досить ексцентричний вчинок – на День дурня, 1 квітня 1977, проголосив Хей-он-Уай королівством, себе, відповідно, королем, а свого коня – прем’єр-міністром. Як не дивно, але британська Королева нітрохи не образилася, а навпаки, за заслуги в розвитку британського туризму нагородила Бута орденом Британської імперії. Туристи з’їжджалися з усього світу, особливо після сюжету про містечко-королівство на ВВС. Таким чином одна людина надала імпульсу економіці цілого містечка, і місто, що раніше поступово пустішало перетворилося на культурний туристичний центр. В Хей-он-Уай побудували близько сорока готелів і безліч різного роду питних закладів і ресторанів, а жителі майже всі отримали роботу в сфері обслуговування.

*

Самый “книжный” город в мире

Серед численних книжкових магазинів у Хеї найбільш незвичайними й чудовими є “Бібліотеки Чесності”. Вони найчастіше представляють із себе ні що інше, як полицю на стіні. Люди просто вибирають книги й кладуть гроші в коробку. Найзнаменитішим є магазин біля Хейського замку – фортеці 12-го століття в самому серці міста. Він облаштований на відкритому повітрі, з дерев’яними полицями й стендами уздовж стін. Абсолютно все тут базується на чесності покупця – ніяких продавців й охоронців.

Самый “книжный” город в мире

З 1988 року Хей-он-Уай є місцем проведення літературного фестивалю, що спонсорується газетою The Guardian, який збирає близько 80 тисяч учасників, щоб явити світу знаменитих літераторів з усього світу, книготорговців і букіністичні цінності. Літературний фестиваль щорічно приносить міському бюджету понад 3 мільйони фунтів. “Фестиваль Літератури та Мистецтв” приваблює багатьох знаменитостей. У 2001 його відвідав Білл Клінтон, давши фестивалю прізвисько «Вудсток для розуму». Фестиваль розширився в останні роки й тепер включає презентації фільмів і музичні концерти, а проводиться щорічно в кінці травня.

Самый “книжный” город в мире

Самый “книжный” город в мире
Tochka.net