АМСТЕРДАМ – КНИЖКОВА СТОЛИЦЯ СВІТУ!

23 квітня 2008 року у Всесвітній день книжки столиця Нідерландів Амстердам офіційно стає Книжковою столицею світу. Протягом цілого року – до 22 квітня 2009 р. голландці будуть задавати тон у літературі та книговиданні. Розроблено цілорічну програму заходів під назвою “Відкрита книга”, яка включатиме різноманітні літературні події для широкого загалу, виставки, конгреси, міжнародні зустрічі. Місцями їх проведення стануть Амстердамська публічна бібліотека, культурно-інформаційний центр Pakhuis de Zwijger, численні парки та площі міста. А 11 червня Книжкова столиця прийме щорічний Конгрес європейських книготоргівців. Отже і професіонали, і читачі, і письменники знайдуть привід зустрітися в Амстердамі.
Символами Книжкової столиці обрано філософа Спінозу, який більшу частину життя провів у Амстердамі, письменницю Анну Франк, яка переховувалася тут з родиною під час війни і написала про це у своєму “Щоденнику дівчинки”, а також відому дитячу письменницю Анні Шмідт.
Книжкову столицю світу, починаючи з 2001 року, визначає ЮНЕСКО та Міжнародна асоціація видавців за поданням національних асоціацій. Це звання отримати непросто – місто-претендент повинно не тільки мати розвинену книжкову інфраструктуру – книгарні, бібліотеки, читацькі клуби, виставки – але й проводити активну і нетривіальну пропаганду читання. Так столиця Колумбії Богота у боротьбі за звання Книжкової столиці-2007 провела оригінальну акцію – мешканцям міста, які вимушені стояти у чергах, міська влада пропонувала почитати книжку.
Цікаво, що Амстердам – вже друге місто Бенілюксу, яке здобуло це високе звання. 2004-го року бельгійський Антверпен вже побував у ролі Книжкової столиці і, як твердять, не пожалкував про це.
А крім Антверпена та Боготи Книжковою столицею ставали іспанський Мадрид (2001), єгипетська Александрія (2002), індійський Делі (2003), канадський Монреаль (2005), італійський Турин (2006). Естафету в Амстердама за рік прийме ліванський Бейрут. Про своє рішення висунути свою кандидатуру на 2010 рік вже заявив російський Санкт-Петербург.
Щиро привітавши голландців з високим званням, а українців з Всесвітнім днем книжки, хочеться гірко зітхнути. Адже наші міста навряд чи колись зможуть претендувати на статус Книжкової столиці – де там, з однією книгарнею на 100 тисяч населення! Київ приймав Євробачення, прийме футбольне Євро – а про те, що у світі існує таке диво, як книжкова столиця, українці навіть не підозрюють. Так само, як наша влада не підозрює, що окрім пісень та футболу у світі існують книжки.