«Бібліотека спалених книг» перевидається в Німеччині

Більше 4 тисяч німецьких шкіл отримали для своїх бібліотек репринтні видання книг, які були спалені нацистами 80 років тому.

80 років тому, 14 травня 1933 року, націонал-соціалісти публічно спалювали на площах університетських міст Німеччини «ідеологічно шкідливі» книжки. Десятки тисяч книг, написаних авторами, оголошеними в «третьому рейху» поза законом, були віддані вогню. У список книг, що «суперечать німецькому духу», потрапили творіння Гейне і Генріха Манна, Ремарка і Брехта, Кафки та Хемінгуея, Ярослава Гашека і Джека Лондона …

У них були і твори російських, радянських письменників: «Золоте теля» і «Дванадцять стільців» Ільфа і Петрова, «Одеські оповідання» Бабеля, вірші Маяковського, п’єси Горького та інші. «Для гарантії» купи книжок обливали бензином – щоб вогнища не згасли під дощем. Акція, організована Німецьким студентським союзом (Deutsche Studentenschaft) спільно з «гітлерюгендом», проходила на очах у тисяч людей, нагадує інформаційне агентство dpa.

У кампанії з демонстративного спалення книг, які не відповідають ідеології націонал-соціалізму, брали участь навіть книгарні та бібліотеки. Винятком стала Німецька бібліотека (Deutsche Bücherei) у Лейпцигу, пізніше перетворена в Німецьку національну бібліотеку (Deutsche Nationalbibliothek). Потайки від міністерства пропаганди «третього рейху», її співробітники ховали книги, що підлягали спаленню.

Відроджені з попелу

У 2008 році Центр Мозеса Мендельсона (Moses Mendelssohn Zentrum) в Потсдамі почав випускати репринтні видання спалених книг. Передбачається випустити 120 томів цієї «Бібліотеки спалених книг» («Bibliothek Verbrannter Bücher»). Близько ста вже надруковані.

Завдяки спонсорам, серед яких і найбільші видавництва Німеччини, а також фінансової підтримки міністерств культури і освіти федеральних земель, ці книги розсилаються безкоштовно в бібліотеки німецьких шкіл, де багато які з них входять в обов’язкову програму навчання. У переддень 80-річчя ганебної акції націонал-соціалістів інформаційне агентство dpa повідомило, що репринти «Бібліотеки спалених книг» розіслані вже в 4 тисячі шкіл країни.

Фокус