Топ-10 ілюстрованих книг від «Аґрафки»

Вже традиційно, наприкінці року складаються різного роду рейтинги топ-10, топ-50, топ-100. Ми вирішили підтримати цю традицію і запропонувати свій суб’єктивний рейтинг найцікавіших ілюстрованих книг зі своєї бібліотеки. Вибрати топ-10 ілюстрованих книг з власної домашньої збірки – завдання неймовірно важке, але водночас і дуже цікаве. Звичайно, кожен, формуючи свою власну книжкову колекцію, вже здійснює ретельний відбір книг відповідно до власних вподобань і смаку. Складання рейтингу  улюблених книг має свої певні особливості. Така вибірка залишається актуальною досить короткий відрізок часу – до того моменту, поки бібліотека не поповниться новим, унікальним і також найулюбленішим томом. Але все ж цікаво спостерігати за процесом трансформації цього шорт-листа, тому сьогодні ми хочемо показати і розповісти про ті десять ілюстрованих книг, які на даний момент є одними з найцікавіших у нашій домашній колекції.

Мінібіблія в картинках / Minibiblia w obrazkach  / (ориг.) Minibiblia en imágenes

Французька ілюстраторка Соледад Браві (Soledad Bravi ) створила прекрасну річ – бордбук із малюнками на біблійну тему для дітей. Ідея проста і геніальна – біблійні перекази трактуються візуально, максимально спрощено і зрозуміло, подається лише суть, витягується сама есенція історії. Найважливіші події Старого та Нового Заповітів вміщені лише на кількох десятках сторінок.

Книга створена в 2009 році і видана кількома мовами в різних країнах світу, в нашій бібліотеці є польське видання, видане варшавським видавництвом «Dwie Siostry»  2012 року.

 

Париж vs. Нью-Йорк / Paris versus New York

Графічний дизайнер з Парижу Вахрам Муратян (Vahram Muratyan)в часі своєї подрожі до Нью-Йорку в 2010 році заснував блоґ «Paris versus New York», де у власний оригінальний графічний спосіб почав порівнювати два міста – Париж і Нью-Йорк. Неймовірно, наскільки влучно, тонко і дотепно він вловив різницю між двома світовими мегаполісами!

Блоґ Вахрама відразу став дуже популярним. Зараз роботи «Paris versus New York» опубліковані в книзі, виданій славнозвісним видавництвом «Penguin Books», примірник якої є і в нашій бібліотеці.

 

Мандрівка Генрі до Парижу / Henry’s Walk to Paris

Американський художник і дизайнер Сол Басс (Saul Bass) став відомим не за ілюстровані ним книги, а насамперед як дизайнер плакатів та титрів до кіно, а також логотипів відомих брендів. Серед найвідоміших робіт цього майстра можна назвати заставки до фільмів «Vertigo» (1958), «Чоловік з золотою рукою» (1955), чи Хічкоківського «Психо» (1960). Він є автором логотипів таких марок як «Bell System», «AT&T», United Airlines», «Minolta», «Kleenex» та багатьох інших. Проте, Сол Басс також проілюстрував одну єдину книгу для дітей. Ця книга була вперше видана в 1962 році, з того часу вона перевидавалася безліч разів у цілому світі. Історія про хлопчика Генрі, який живе в невеличкому містечку у Франції і мріє відвідати Париж. Одного дня він спакував на дорогу сніданок і вирушив в мандрівку до міста своєї мрії. По дорозі хлопчик втомився і вирішив відпочити, подрімавши під деревом. З цього моменту починається незвичайна пригода, яка трапилася з Генрі.

Автором тексту є Леонор Кляйн (Leonore Klein). Тут представлене видання 2012 року, опубліковане нью-йоркським видавництвом «Universe Publishing».

 

Fika. 30 рецептів від IKEA

«Fika» – перерва на каву та легку страву – істотний елемент культури їжі в Швеції. Це час приємного відпочинку в товаристві друзів, рідних чи знайомих. Шведи використовують для цього кожну можливість. Компанія «IKEA» видала незвичайну кухарську книгу, в якій наводиться 30 класичних рецептів випічки, які можна приготувати для fika. Незвичайність цієї книги полягає в тому, що в ній послідовно наводяться фото інгредієнтів для приготування певного десерту, викладені у різноманітні супрематичні композиції, а потім вже й готові спечені смаколики. Все це витримано в стильному шведському дизайнерському мінімалізмі. «IKEA» запросила для роботи над книгою відомого шведського фотографа Карла Кляйнера (Carl Kleiner) з агенції «Mink Mgmt».

Книга видана власне компанією «IKEA» і розповсюджується лише в мережі крамниці компанії.

 

Дим / Dym / (ориг.) Fume

В іспанському видавництві «OQO» в 2008 році вийшла книга, яка розповідає дітям про трагедію страждання мільйонів людей в часі ІІ світової війни. Розповідь ведеться від імені хлопчика, якого разом з батьками відправляють в концентраційний табір. Автор тексту – Antón Fortes, ілюстрації – Joanna Concejo. Ілюстрації дуже правильно і чуттєво передають весь трагізм і переживання, що описуються в книзі.

 

У 2011 році книга була перевидана в Польщі видавництвом «Tako», примірник цього видання показаний тут.

 

Дім / Dom / (ориг.) The House

Два всесвітньо визнані автори – американський письменник для дітей Джон Патрік Льюіс (J. Patrick Lewis) та італійський ілюстратор, лауреат премії Андерсена 2008 року Роберто Інноченті (Roberto Innocenti) створили цю книгу. Це історія ХХ століття, історія 100 років змін і переживань, побачена крізь призму одного будинку і однієї родини. Дім, збудований 1656 року, після століть запустіння знаходить своїх нових мешканців у1900 році. Віршована оповідь ведеться від імені будинку. Разом зі своїми мешканцями він переживає всі людські моменти щастя і горя впродовж століття. Роберто Інноченті створив дуже вдалу візуальну конструкцію книги: дім зображується постійно з одного ракурсу і в тому самому масштабі, таким чином створюється особливий ефект послідовності кадрів, на яких прослідковуються всі зміни і трансформації будинку та його оточення.

Книга вперше опублікована 2009 року видавництвом «Creative Editions», а 2012 року перевидана польською мовою краківським видавництвом «Bona». Примірник польського видання є і в нашій колекції.

 

Божевільний світ / Mondo Matto / (ориг.) Verrückte Welt

Берлінський ілюстратор і автор коміксів Ґеорґ Барбер (Georg Barber), відомий під псевдонімом ATAK, в своїй оригінальній творчій манері намалював книгу про уявний божевільний світ, де все навпаки: лев в зоопарку доглядає охоронця у вольєрі, годуючи його хот-догом; мишка женеться за котами; всі звірі і тварини живуть мирно разом, ніхто нікого не бажає зжерти; заєць полює з рушницею на мисливця; пожежні вогнем гасять фонтан; чоловік пливе озером до берега з палицею в зубах, яку йому кинув собака, наказавши: «апорт!»; панк з кольоровим ірокезом щедро подає 100-єврову купюру офіс-менеджеру, який просить милостиню на вулиці; а ще динозаври, прогулюючись музеєм, потішаються зі скелету людини в експозиції. Дуже незвичний пікчербук, створений з чудовим почуттям гумору. :)

Вперше книга опублікована в берлінському видавництві «Jacoby & Stuart» у 2009 році, а в наступному 2010-му книжка вийшла в римському видавництві «Orecchio Acerbo», саме це видання є в нашій збірці.

 

Робити! / Do!

Індійське видавництво «Tara Books», засноване вченою дослідницею літератури Ґітою Вулф (Gita Wolf) стало відомим на весь світ завдяки унікальним книгам, які виготовляються вручну. Ґіта Вулф досліджує індійську культуру і активно популяризує її за межами своєї країни. Книга Do! – пікчербук без тексту, ілюстрації створені в традиційному народному стилі Варлі. Піктографічні малюнки, що зображають різноманітну діяльність мешканців села, надруковані вручну технікою трафаретного друку білою фарбою на охристому екологічному папері. Через свою абсолютну рукотворність книга сприймається дуже тепло і по-справжньому захоплює.

Більше ілюстрацій та книжок дивіться на сайті Сhytomo.com

спеціально для ЧИТОМО:

Романа Романишин та Андрій Лесів

agrafkastudio.com