Книги про сльози та хліб

Нам усім відомі такі книги, як «Жовтий князь» Василя Барки, або «Марія» Уласа Самчука, які певний час були обов’язковими для прочитання в школі . Пропонуємо доволі широку добірку передусім історичних і документальних книг, присвячених Голодомору 1932-1933 років. Ці видання переосмислюють трагічний досвід епохи, що минула, та за великим рахунком усі оповдають про сльози та хліб.

 

Цьогоріч вийшов перший підручник, присвячений темі Голодомору – «Геноцид та політика масового винищення цивільного населення у ХХ ст.». До речі, підручник рекомендований Міносвіти як посібник для студентів гуманітарних спеціальностей. Але коштів на його видання від міністерства не надійшло, стверджує автор. Підручник він написав у вільний час і видав за власний кошт.

У посібнику викладено історію геноциду й масових репресій проти цивільного населення у ХХ ст. Розглянуто геноцид вірмен в Османській імперії, Голодомор 1932–1933 рр., Голокост європейських євреїв, екстермінацію циган, геноциди в Камбоджі та Руанді. Проаналізовано ті випадки масового винищення цивільного населення, які ще не визнані актами геноциду, однак мають виразні риси геноцидних дій. Навчальний матеріал подано в широкому історичному контексті, висвітлено передумови і наслідки політики геноциду урядів різних країн. Розглянуто дискусійні теоретичні проблеми, що стосуються методики вивчення явища геноциду, кваліфікації та оцінки злочинних дій, скерованих на масове винищення цивільного населення.

 

Темі голодомору присвячено багато закордонних книг. Одна з них «Голодомор в Україні: Польща та Україна у тридцятих — сорокових роках ХХ століття: Невідомі документи з архівів спеціальних служб» видана у Варшаві та Києві у 2008.

Книга підготовлена до друку співробітниками Інституту національної пам’яті, СБУ, Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща та Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ. В ній опубліковано документи, що стосуються голоду в Україні у першій половині тридцятих років. Це документи радянської спецслужби, польської військової розвідки та дипломатичних служб. Крім цього, в томі вміщено матеріали польської поліції й адміністрації, що стосуються реакцій українців, які проживали в ІІ Республіці Польщі, та інформацію про трагічні події за Збручем.

 

Наступна книга заборонена в Росії та прирівняна ро екстремістської літератури. Книга «Голодомор 1932-1933 років в Україні: документи і матеріали» вийшла 2008 року.

У книзі вміщено великий комплекс документів і матеріалів, які переконливо розкривають причини, перебіг, масштаби та наслідки страшної соціогуманітарної катастрофи українського народу, інспірованої радянським політичним режимом на початку 1930-х років. Це найповніше тематичне зібрання автентичних джерел з історії українського голодомору. Подано документи Політбюро ЦК ВКП(б) і Політбюро ЦК КП (б), РНК СРСР і РНК УСРР, місцевих партійних та радянських органів, установ ДПУ, суду, прокуратури, міліції; листування Й. Сталіна, Л. Кагановича, В. Молотова та інших; численні звернення селян — листи, заяви, скарги, прохання. Публікуються унікальні щоденникові записи очевидців голоду. Вміщено також матеріали зарубіжних дипломатичних представництв, організацій української еміграції, міжнародної громадськості. Розрахована на науковців, політиків, викладачів, студентів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться цією трагічною сторінкою нашого історичного минулого.

 

 

Наступна книга – Марочка Василя та Мовчан Ольги «Голодомор 1932-1933 років в Україні: Хроніка» (2008).

Хроніко-документальне видання відтворює факти, події, явища в селах Української РСР 1932-1933 рр. – Голодомору, спричиненого суцільною колективізацією, надмірними хлібозаготівлями, репресіями. Використано опубліковані збірники документів і матеріалів, архівні фонди України та Росії, листування і таємні шифрограми Сталіна, листи селян до партійно-радянської номенклатури, доповідні записки іноземних дипломатів.

 

 

 

Ще одна відома книга на цю тему – «Розсекречена пам’ять: Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД».

У виданні представлено документи радянських органів державної безпеки — Державного політичного управління (ДПУ) та Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС), що містять додаткову архівну інформацію про причини, перебіг і наслідки найстрашнішої трагедії в історії українського народу ХХ століття — Голодомору 1932-1933 років. Документи розповідають про здійснення органами держбезпеки масових політичних репресій, у тому числі й з метою приховування правди про Голодомор. Майже 70 років ці документи зберігались під грифами секретності і були недоступними для дослідників.

 

 

 

Книга «Великий голод в Україні 1932-1933 років: у ІV т. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США» вражає спогадами потерпілих від голодомору.

 

Чотиритомне видання містить матеріал Конгресово-президентської Комісії США з вивчення Великого голоду України 1932-1933 рр. Містить свідчення очевидців-емігрантів з України, що були зібрані впродовж 1983-1984 рр. за спеціальною методикою oral history і є доказом геноциду українського народу. Ключова акція уряду (конфіскація всіх продовольчих продуктів тривалого зберігання в українських селах у січні 1933 р.) була здійснена на основі усних вказівок. Вона може бути встановлена тільки за подібністю дій чекістів і комнезамівців у різних селах України, засвідченою людьми, які бачили такі дії на власні очі. Тому свідчення є одним із найцінніших джерел з історії колективізації та Голодомору в Україні 1932-1933 рр. Видання розраховане як на науковців, так і на широке коло тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.

 

 

 

У 2010 році вийшло видання «Голодомор 1932-1933 років в Україні: Матеріали кримінальної справи № 475».

Видання містить матеріали перевірки обставин масової загибелі людей в Україні в 1932-1933 роках, про порушення кримінальної справи за фактом вбивства голодом у 1932-1933 роках більше 3,4 мільйона громадян України. За допомогою свідків в книзі висвітленні обставини проведення насильницької колективізації, проведення масових обшуків з метою виявлення та вилучення у селян продуктів харчування, про застосування репресій до голодуючого населення України, про випадки та факти вчинення людоїдства і трупоїдства в період 1932-1933 років, про масову смертність від голоду та похідних від нього, все це підтверджуються фактичними даними, які зазначені в показаннях. Масова загибель людей в Україні в 1932-1933 роках внаслідок настання смерті від голоду, виснаження, недоїдання та похідних від них хвороб підтверджується висновками судово-медичних експертиз, проведених за архівними документами щодо реєстрації смертей.

 

Друг читача