Казкотерапевт: Казку треба підбирати під темперамент дитини

— Багато українських народних казок писали для дорослих, — розповідає столичний казкотерапевт Катерина Єгорушкіна. — Тоді не було телебачення, інтернету, це заміняли казками. У дітей такі твори можуть викликати страхи і паралізувати подальший розвиток. Мені в дитинстві батько читав казки про героїв, які вирізають язики драконам і носять їх із собою в торбі. Ще пам’ятаю про сестер, які вбили наймолодшу і поховали її в лісі. Це не дитячі казки, а трилери.

Правильно і вчасно розказана казка може вибудувати життєвий сценарій дитини або закріпити його. Дитина, на яку батьки часто кричать і принижують, обиратиме казки, головні герої яких теж жертви. Таким чином цей негативний сценарій закріплюватиметься через улюбленого персонажа. Недавно на прийом прийшла одна знайома, в якої народилася клишонога донька. Дівчинці подобалася казка про клишоногого ведмедя, вона постійно її слухала. Через якийсь час дитині зробили операцію, і вона почала ходити нормально. Казку про ведмедя продовжувала читати. Через півроку вада повернулася. Це показує, як тісно дитина ідентифікує себе з головним героєм. Порадила написати інше закінчення казки. У новому варіанті ведмідь одужував.

Казку треба підбирати під темперамент дитини. Знала одну родину з активною донькою. Батьки постійно читали їй казку про Попелюшку. У дитини почався внутрішній конфлікт. Почала вважати себе поганою, бо не була схожа на головну героїню. Казка про Попелюшку — непроста. З одного боку вона дає надію на щастя всім знедоленим. Навчає, що для щастя потрібно напрацювати певні якості: працелюбність, смиренність, віру в краще. З другою — дівчинка може застрянути в позиції жертви змалку. І все життя грати цю роль.

Казка допоможе подолати будь-який страх. Батьки самі можуть її написати. Алгоритм простий. Казка має бути про страх, який плануєте перебороти. Завершуватися повинна позитивним виходом із цієї проблеми.

До 2 років дітям читають короткі казки. Підійдуть “Колобок”, “Курочка ряба”. Від 2 до 4 років читають невеликі твори, в яких присутні яскраві емоції: любов, сум, радість, образи, ревнощі, прощення. Це навчить дітей розрізняти емоції батьків і свої власні. Після 4 років настає час чарівних казок.

Варто читати як народні, так і сучасні казки. У сучасних описують реалії, близькі дитині: мобільні телефони, інтернет. Слід читати казки різних народів світу. В японських — багато незвичного для нас. Індійські — розвивають уяву. Африканські — проповідують прості людські цінності. Англійці читають своїм дітям казку про Білосніжку. Вважають, що тоді дівчинка виросте чемною, хазяйновитою і турбуватиметься про родину.

Найпозитивніший персонаж українських казок — Котигорошко. Він хоробрий, сміливий, уміє прощати і знаходити власний шлях у житті. Діти, які люблять цю казку, виростають такими.
Gazeta.ua