Книжковий ярмарок у Франкфурті: Ісландія і майбутнє книги

Найбільший у світі книжковий ярмарок розпочав свою роботу у Франкфурті-на-Майні. Такі теми, як інтернет-піратство й майбутнє традиційної книги рівноправно представлені на ньому. А країною-гостем цього року є Ісландія.

Зі статистичної точки зору, Франкфуртський книжковий ярмарок не може похвалитися цього року видатними результатами. Утім, виставка, яка проходить з 12 до 16 жовтня, традиційно вражає своїми масштабами. Загалом 7384 експоненти зі 106 країн світу беруть участь у заході. Це на 155 стендів менше, ніж торік.

Організатори 63-го Франкфуртського книжкового ярмарку зробили сильний тематичний акцент на цифрових перетвореннях, які не оминули книжкову справу. І традиційно – на літературній творчості. Загалом понад три тисячі різних заходів заплановано провести в рамках ярмарку, взяти участь в якому зголосилися близько тисячі авторів з різних країн світу. Серед них і такі відомі, як Умберто Еко та минулорічний лауреат Нобелівської літературної премії Маріо Варґас Льоса.

Ісландія – малюк з великою літературною традицією

Особливу увагу публіки привернуть, як очікується,  презентації Ісландії, що є країною-гостем цьогорічного Франкфуртського книжкового ярмарку. Ісландія з її всього 320-тисячним населенням – допоки найменша країна, яка презентує свою літературу й культуру на провідній книжковій виставці у Франкфурті.

Ісландський павільйон облаштували у вигляді вітальні, на стіни якої проектуються відео з розповідями простих ісландців про їхні приватні бібліотеки. Ісландців вважають справжніми фанатами літератури. У цій країні намагається писати хоч раз у житті ледь не кожен житель. Фахівці пов’язують таке захоплення літературною творчістю з дуже сильною традицією ісландських саг. На ярмарок до Франкфурта приїхали 38 дуже відомих авторів з Ісландії й буде представлено 203  нещодавно видані книги.

Галузь в процесі змін

Книжкова галузь переживає нині «подвійний процес змін», наголошує директор Франкфуртського книжкового ярмарку Юрґен Боос. З одного боку, змінюється традиційний «книжковий ланцюг»: автор-видавництво-книгарня-читач. З іншого боку, спостерігається зрушення «в нову еру публікації книг». Утім, попри дедалі сильнішу диґіталізацію галузі, фахівці переконані, що друкована книга буде існувати й надалі.

Водночас у світі стає дедалі більше електронних книг. А зі зростанням їхнього числа посилюється й проблема інтернет-піратства в цій галузі. За статистикою, близько 60 відсотків змістів для електронних книг «скачуються» в інтернеті нелегально. Тому на ярмарку у Франкфурті у виступах, на заходах і стендах звертається особлива увага на дотримання авторського права.

З 12 жовтня три дні поспіль Франкфуртський книжковий ярмарок відкритий спершу тільки для фахової публіки. А останні два дні – для усіх відвідувачів. Їх, до речі, очікують цього року майже стільки, скільки людей живе в Ісландії – близько 280 тисяч.

Леся Юрченко

Dw-world