Виставка зникаючих алфавітів у Нью-Йорку

Писемність черокі

У нью-йоркській бібліотеці Sachem Public Library 1 серпня відкрилася виставка, присвячена зникаючим формам писемності, “Вимираючі алфавіти” (Endangered Alphabets). Відкриттю виставки передувала лекція художника і письменника Тіма Брукса (Tim Brookes), який розповів про виникнення проекту – Endangered Alphabets Project.

Своїм проектом Брукс вирішив звернути увагу не тільки на небезпеку зникнення мов, але також і на загрозу вимирання алфавітів, яких зараз налічується менше сотні. Такі форми писемності розуміють кілька дорослих осіб, їх не вивчають у школі і практично не використовують.

Усього на виставці представлено 14 кленових дощечок, на яких вирізані символи зі зникаючих алфавітів, зокрема, складової азбуки черокі та писемності інуїтських діалектів Канади. Окрім того, у бібліотеці виставлена ​​книга, присвячена дослідженню Брукса.

 

Як наголошується на офіційному сайті проекту, на всіх дощечках написаний однаковий текст – стаття 1 із Загальної декларації прав людини, прийнятої ООН в 1948 році, – «Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю та повинні діяти по відношенню один одного в дусі братерства “.

 

Проект “Вимираючі алфавіти” вперше був представлений у 2010 році в Уельсі на щорічній конференції про зникаючі мови. Потім колекція Брукса виставлялася в декількох університетах.

У світі налічується від 6 до 7 тисяч мов, при цьому більше 2 тисяч з них перебувають на межі зникнення.

За матеріалами

theatlantic.com та lenta.ru