Терезія Яценюк: «Культурних заходів не буває забагато»

У непростий для нашої країни час культура й мистецтво стоїть чи не на останньому місці серед термінових для вирішення державних справ. На варті ж усього «духовного» стоять зазвичай небайдужі активні громадські й культурні діячі. Часом навіть цілі організації. Таких поки небагато, але ті, що є нині, уже встигли зробити чимало для культури у цілому і для літератури зокрема.

Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» надає гранти на переклади сучасної української літератури закордоном, допомагає у представленні України на світових книжкових форумах, організовує щомісячні зустрічі з відомими письменниками у Мистецькому клубі «Обличчя» і вже другий рік поспіль підтримує літературний фестиваль у рамках Країни Мрій.

Про дуже потрібну діяльність Фонду щодо створення культурного середовища  України та інтеграції українського мистецтва у світовий контекст ми поговорили з пані Терезією Яценюк, головою Наглядової ради Фонду «Відкрий Україну».

 

Пані Терезіє, Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» вже другий рік поспіль підтримує Літературну Країну Мрій. Що Вас до цього спонукає?

– «Країна Мрій» – це великий захід, що об’єднує багато митців, де вони мають можливість презентувати себе та свої надбання. Це дуже важливо для розвитку українського мистецтва та для його популяризації всередині країни! Ми підтримуємо літературну частину Країни Мрій, бо вважаємо, що таких заходів має бути більше. Крім того, у сфері діяльності нашого Фонду є література, ми маємо програму грантів на переклади сучасної української літератури закордоном.

 

На сьогодні в Україні Ваш Фонд єдиний, хто дає гранти на переклади сучасної української літератури. Що нового було перекладено протягом минулого року.

– Справді, ми були першими, хто запустив таку програму, і на сьогодні у сфері фінансування перекладів залишаємось єдиними. Програма «Книжковий фонд» – це грантова програма перекладів сучасної української літератури.

Протягом нашої діяльності нам вдалось профінансувати близько 20 перекладів сучасних українських книжок, які вийшли друком у Польщі, Франції, Болгарії, Росії, Боснії, Чехії, Австралії, Нідерландах. Це твори Сергія Жадана, Юрія Андруховича, Юрія Винничука, Євгенії Кононенко, Марії Матіос, Любка Дереша, Андрія Куркова, Оксани Забужко.

У 2012 році в Польщі і Чехії вийшов переклад «Музею покинутих секретів» Оксани Забужко, «Українські мініатюри» французькою мовою, що були презентовані на літературному книжковому фестивалі у місті Коньяк. В Угорщині та Польщі «Ворошиловград» Сергія Жадана, англійською мовою «Сарабанда Банди Сари» Лариси Денисенко, «Жінка зі снігу» Василя Слапчука польською мовою. Але я переконана в тому, що в Україні має бути створена повноцінна інституція, як в інших європейських країнах, яка буде професійно і масштабно займатись популяризацією української літератури.

 

Ваш Фонд в цьому році разом з українськими видавцями представляв український книжковий стенд на Паризькому книжковому салоні. Ви вже брали участь у подібних заходах?

– Ми впевнені, що образ нашої країни у свідомості іноземців формується у значній мірі завдяки творам українських письменників про Україну. Саме тому, ми разом з українськими видавцями представляли український книжковий стенд на Паризькому книжковому салоні в цьому році. Це вперше на такому рівні ми підтримували українську літературу. Хоча завдяки наданню Фондом подорожніх грантів письменникам, вони вже неодноразово брали участь у різних міжнародних книжкових ярмарках. Це один з кроків цілої програми дій щодо промоції сучасної української літератури серед «осіб впливу» на території Європи (перекладачів, критиків, видавців, журналістів).

 

Що, на Вашу думку, треба змінювати у сфері популяризації української культури?

– Крім того, що треба змінювати державну політику в сфері культури, кожен повинен сам щось робити та пропонувати. Культурних заходів не буває забагато. Минулого року Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» започаткував новий культурний проект – Мистецький клуб «Обличчя». Основною метою проекту є створення постійного майданчика для спілкування із українськими та закордонними митцями задля популяризації серед українців сучасного мистецтва. Новостворений проект дозволить не лише дізнатися щось нове про українську культуру, а й дасть змогу перейняти досвід від кращих її представників. Щомісяця ми проводимо зустрічі з цікавими людьми, представниками культурної інтелігенції. Сподіваюся, що мистецький проект «Обличчя» відкриє нові імена для багатьох та надихне інших до нових творчих здобутків. У нас в гостях уже були Сергій Жадан, Оксана Забужко, Андрій Курков, Макс Кідрук, вокальний ансамбль ConCord, молода співачка Марина Зубко, ми і надалі будемо запрошувати вже відомих митців та молодих початківців.

Спілкувався Михайло Швидкий

.

Слідкуйте за анонсами з детальною програмою заходів у рубриці «Виставки» на «Друзі Читача»!

 

Всі заходи та вхід на «Літературну Країну Мрій» БЕЗКОШТОВНІ.

 

Місце проведення: Київ, Співоче поле, ст. м. Арсенальна. А точніше: від дворика музею Гончара (вул. Івана Мазепи, 29) до Алеї Майстрів на Співочому полі.

 

Ініціатор «Країни Мрій» – Олег Скрипка.

Куратори «Літературної Країни Мрій» – Брати Капранови.

 

«Літературна Країна Мрій» відбудеться за підтримки фонду Арсенія Яценюка «Відкрий Україну»

 

Генеральний інформаційний партнер – канал TВi.

 

Інформаційні партнери:

Країна, Газета по-українськи, День, Український тиждень, Буквоїд, книгарня «Є», книжковий магазин «Читайка», ІА «ПРО», Укр.Літ, літклуб «Маруся».