Рауль Чілачава: «Письменник повинен співпрацювати з владою, якщо ця влада патріотична»

Поет, перекладач, літературознавець, дипломат, член виборчого списку Української платформи «Собор» відповів на запитання «Друга Читача» про письменництво і політику, можливість і важливість їх поєднання, про стан гуманітарної політики України та інші наболілі проблеми українського суспільства.

.

– Рауле Шалвовичу, чому Ви пішли в політику?

Не я пішов у політику, а політика прийшла до мене. Я отримав запрошення від партії «Українська платформа «Собор» балотуватися за її списком до ВР. Я погодився, бо відчуваю, що зміг би бути чесним депутатом, професійно працювати на благо України, як це й робив усе своє життя. А живу й працюю я в Україні вже 45 років.

 

Про сьогоднішню владу часто говорять найгірші речі. А що Вам не подобається найбільше?

Не буду говорити про все, що не подобається. На жаль, мало чим можемо сьогодні пишатися, але найбільше засмучує і викликає тривогу тупиковий стан євроінтеграції України.

 

Чи відчуваєте Ви, що в Україні є якась гуманітарна політика?

Уперше про таке чую. Немає в Україні, на жаль, ніякої гуманітарної політики. Давно немає.

 

Яка вона?

Звідси і відповідь на наступне запитання: вона ніяка!

 

Ви – крім того, що дипломат, – поет. Міністр культури України дбає про Ваші інтереси як культурного діяча?

Бог з вами! Я його тільки кілька разів бачив по телевізору. Ніхто ніколи з Мінкультури мною не цікавився, хоча я є заслужений діяч мистецтв України, професор етнокультурології.

 

Чи повинен письменник співпрацювати з владою?

Письменник повинен співпрацювати з владою, якщо ця влада патріотична, якщо дбає про розвиток національної культури і виявляє справжній, непідробний інтерес до розвитку літератури. Співробітництво заради особистої вигоди – аморально.

 

Українці сьогодні вкрай зневірені. Як можна вийти з такого стану, на Ваш погляд?

У першу чергу, національно-патріотичні сили мусять виграти вибори до Верховної Ради України, прийти туди більшістю і прийняти такі закони, які унеможливлять узурпацію влади в країні, забезпечать справжню свободу слова, дотримання прав людини і рішучий рух до ЄС і НАТО.

Спілкувалася Ксеня Лесів