Видавці про Форум: дорого, вигідно, тісно

  ХОДІННЯ У НАРОД

Іван Малкович зі своїми новинками. Фото: Друг Читача

Новий книжковий рік починається з вересня. А точніше з Форуму видавців.

Заходи наймасштабнішої книжкової події України крізь об’єктив нашого фотоапарата ми вам вже показували. Час дізнатись думку видавців, як для них стартував новий рік, що сподобалось, а що ні. І звісно ж, поцікавитись лідерами продажів. Отже, Форум видавців устами видавців.

 

Видавництво Івана Малковича «А-ба-ба-га-ла-ма-га»:

Форум вдався на славу, бо ми привезли багато новинок, на які давно чекали – «Улюблені вірші-2» та «Сто казок» другий і третій томи. Дуже гарно продавався Бруно Шульц. Було багато заходів присвячених цьому письменнику, люди про книгу знали, її чекали. Ну і звісно 300 найкращих віршів Ліни Костенко у редакції Івана Малковича та Оксани Пахльовської. Були і неприємні моменти: люди брали книжки і забували заплатити (або іншими словами – крали).

 

Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля»:

Ірена Карпа на стенді Клубу Сімейного Дозвілля. Фото: Друг Читача

Сподобалась, як завжди, активна соціальна позиція Форуму, велика кількість новаторських рішень організаторів, приємно було, що незахищені верстви населення мали змогу потрапити до Палацу Мистецтв безкоштовно. Також сподобалась велика кількість охочих подивитись на власні очі на унікальну «Біблію Сальвадора Далі» під час її презентації. Трохи негативу отримали через не зовсім актуальну програму заходів, які були організовані нашим видавництвом, в каталозі та на сайті Форуму, хоча ми як давні та надійні партнери Форуму надсилали її заздалегідь.

Людей, на наш погляд, було відсотків на 30% менше відносно минулого року, цьому «сприяло» подорожчання вхідного квитка до 10 грн. Через це велика кількість студентів та школярів не потрапили всередину, прогулюючись вздовж паркана Форуму.

Цьогорічний Форум пройшов на минулорічному фінансовому рівні, приємно було бачити, що львів’яни та гості Форуму за рік не розлюбили читати та відвідувати літературні заходи. Лідерами продажів стали: «Купальниця» Галини Вдовиченко, «З роси, з води і з калабані» Ірени Карпи, «Червоний» Андрія Кокотюхи, «Залишенець» та «Ключ» Василя Шкляра, «Якби» Ірен Роздобудько.

 

Видавництво «Зелений Пес»:

На майстер-класі з української магії з Віталієм Капрановим та Лілією Мусіхіною. Фото: Друг Читача

Форум для нас був вдалим, але не настільки як минулого року. Трішки понервувались через заходи, локація яких змінювалась за кілька днів до Форуму, але такі організаційні моменти загального враження не зіпсували, тим паче, що всі заходи виявились вдалими. Особливо «Ніч Еротичної Поезії non-stop», де ми презентували однойменну збірку. Повна зала, поети «в ударі», глядачі в захваті! Журналісти після подій написали, що наступного року обов’язково потрібно піти на НЕП, тобто без «Ночі Еротичної Поезії» Форум уже не уявляють:)

Лідерами продажів стали: «Приворотне Зілля» Братів Капранових, яким переважно вони самі пригощали читачів, книга культового автора Віктора Суворова «Кузькіна мать», «Магія українців устами очевидця» Лілі Мусіхіної, яку «розмели» за два дні і нам не було чим задовольнити цікавість читачів у суботу й неділю. З дитячих найбільшим попитом користувалась серія детективних розслідувань про відомих українців «12 балів». Хоч це й не новинка, але інтерес до серії зростає, їх схвально оцінили бібліотекарі та батьки. Але головне – вона подобається дітям.

 

Мистецька агенція «Наш Формат»:

Антін Мухарський на презентації свого роману.  Фото: Друг Читача

Задоволені Форумом і в плані продажів, так і тим, як пройшли наші заходи. Були певні технічні негаразди, але позитиву було значно більше. Наші презентації: роман «Доба» Антіна Мухарського, презентація диску Ореста Лютого «А я – не москаль», українського релізу гурту «Лос Колорадос» під назвою «Шміраки» зібрали сотні людей.  Також в рамках Форуму ми презентували три нові книги з серії «Наш Формат. Історія», який ми реалізовуємо спільно з Центром досліджень визвольного руху. Хітами продажів, зрозуміло, стали новинки нашого видавництва – «Доба» Мухарського, «Історія із грифом секретно» (І, ІІ томи) та «Українська повстанська армія. Історія нескорених» Володимира В’ятровича, «Чорні Запорожці: історія полку» Коваленка.

 

Літературна агенція «Піраміда»:

Марія Матіос, яка не була заявлена в програмі, завітала на Форум. Фото: bookforum.ua

Складно порівнювати з минулим роком, бо в 2011 ми представили кілька новинок від Марії Матіос і вона сама була присутня половину «ефірного» часу на Форумі з автограф-сесіями та презентаціями. Цього разу «Піраміда» зустріла Форум в економ-варіанті, тому не можна порівнювати. «Уріш і його душі» Галини Пагутяк, Матіосівські книжки і новинки минулого року (може, тому, що інформація про них дійшла до людей) продавались найкраще. В середньому наші ціни не збільшувались, тому людей не лякали.

Те, що завжди не подобається на Форумі, це тіснява, задуха, фізичне наповнення надто щільне. Людина, яка в замріяному настрої прийшла купувати книжки, в такій атмосфері базару не зможе це зробити. Це мало б відбуватись у великому приміщенні, де люди не будуть почуватися як у заторах у транспорті.

 

Видавництво Старого Лева:

Стенд Видавництва Старого Лева. Фото: Друг Читача

Наші сподівання на Форум практично виправдалися, якби не дощ, то виправдалися б цілком.

Зробили певні висновки. Зрозуміли, що акція для Форуму це не формат, принаймні в тому вигляді в якому він існує. Тому треба зосереджуватись наступного року виключно на автограф-сесіях, які одночасно показують автора великій кількості людей і для видавництва є ефективним, бо має продаж конкретних книг. Інші заходи не виправдовують себе, не збирають тієї кількості людей на яку вони розраховані, заради якої витрачається велика кількість зусиль і коштів. Форум видавців зараз не справляє враження промоційної виставки, це виставка-продаж. Вартість стенду абсолютна нормальна і окупна попри те, що ми робимо доплати за розташування на першому поверсі та «нашому» місці. Дуже важливо на Форум видавати новинки, є новинка – Форум вдався, а немає… Звичайно, хітом стала «Книга мого роду». А ще дитячий «Кобзар».

 

Нора-Друк:

Автограф-сесія Лариси Денисенко. Фото: bukvoid.com.ua

Відвідувачів набагато менше, динаміка по кількості продажів з 2009 року продовжує бути негативною. Може, ми погані книжки робимо?:) Ціни у нас змінюються тільки на нові книжки, а перевидані залишаються за ціною першого накладу, навіть, якщо пройшло 2-3 роки. Тому вони читачів не шокували.

Звісно, були накладки, але це був би не Форум, якби їх не було, нічого такого принципового і страшного не сталося. Поєднання кількох фестивалів, повно заходів в одному часі й просторі – це перебір. Наприклад, Бізнес форум, який наче для видавців. На деякі заходи хотіли потрапити, але як, якщо у цей час заходи нашого видавництва? Народ жалівся, що платний вхід і багато хто не прийшов саме через це. Раніше читачі не брали одну книжку, якщо вже купують, то хоча б дві-три. Зараз з’явилась така тенденція, що купують лише одну книжку, або й взагалі не купують, ходять від стенду до стенду, дивляться, але не купують. Такого раніше не було.

Серед наших хітів всі книжки Ірен Роздобудько, «Хмарочос» Валентина Терлецького, «Емісар» Олексія Волкова, «Блукаючий нород» Олександра Гавроша, «Мексиканські хроніки» Максима Кідрука.

 Розпитувала Анна Богородіченко