Теревені листопада: Мовчання – золото, а писання – ще більше золото

З усього видно, що ми рухаємося культурним шляхом Ірану та Китаю, інакше б не виникло питання цензури в Інтернеті. Тонкий натяк на те, що краще би нам усім мовчати, тобто не писати. Але з другого боку, успіх українських письменників у місті Коньяку надихає писати більше та краще, щонайменше – самих письменників. Минулого місяця хтось писав, хтось презентував написане, хтось фотографувався, хтось отримував премії, а хтось робив гучні заяви. Про кого з українських літераторів і чому говорили протягом останнього місяця – у рейтингу медіа-цитованості від «Друга Читача».

 

 

10. Андрій Курков 

Дуже дивно, що Андій Курков опинився тільки на десятій сходинці, адже він отримав стільки нагород. За роман «Садівник з Очакова» йому вручили премію читачів на фестивалі європейських літератур, який проходить у французькому місті Коньяк, також Курков привіз італійську премію М.Гоголя. Окрім цього, згадаємо відзнаку «Золотий письменник України». Але це означає, що про когось просто люблять говорити більше.

 

9. Юрій Андрухович  

Чомусь не став «Золотим письменником України» (але це питання до ініціаторів відзнаки), але отримав друге місце конкурсу відеопоезії «CYCLOP» за роботу «Зміна декорацій» з  експериментальною музикою гурту «Карбідо».

 

Окрім сказаного, Андрухович затребований як колумніст, тому минулого місяця ви могли бачити його колонки на злободенні теми у різних виданнях.

 

8. Ірен Роздобудько 

Авторка презентувала в Києві свою нову книгу «Останній ескорт у пастку», яка насправді не є новою, а збирає під однією обкладинкою подарункового видання  романи «Останній діамант міледі», «Пастка для Жар-Птиці» та «Ескорт у смерть». Ці твори відзначені на конкурсі «Коронація слова» й уже видавалися в 2000-х роках. Також Ірен Роздобудько нещодавно отримала нагороду «Золотий письменник України».
.

7. Юрій Винничук 

Письменник у листопаді багато висловлювався на дражливі соціальні теми, але найбільше розголосу набула його перепалка з критиками. Винничук кинувся захищати свій роман «Танго смерті» від критиків, закидаючи їм некомпетентність. Пан Юрій також потрапив до кола «Золотих письменників України» (нагорода від подружжя Логушів). Окрім наведеного, письменник заінтригував усіх книгою історій і рецептів, над якою він зараз працює і яку багато хто з нетерпінням чекає – «Таємниці львівської кухні».

  .

6. Марія Матіос 

Новообрана народна депутатка, успішна письменниця, яка посіла високе 34 місце в рейтингу найвпливовіших жінок від «Фокуса», цього місяця побувала на книжковій виставці в Коньяку та привезла звідти контракт на видання «Солодкої Дарусі» знаменитим французьким видавництвом «Gallimard». Видавництво має давню історію і видає тільки класику, щоб ви розуміли, про подію якої ваги ідеться. До речі, кажуть, просував Марію Матіос письменник Андрій Курков: згадував її у французьких інтерв’ю та радив видавцям.

 

5. Сергій Жадан 

У листопаді Сергій Жадан, теж «золотий письменник», мав багато виступів в Україні, як із музично-поетичною програмою (зокрема з гуртом «Ойра»), так і з творчими вечорами. До речі, Сергій був першим письменником, хто виступив у  креативному просторі «Часопис», в рамках Мистецького клубу «Обличчя». «Часопис» – це нова локація зі своїми правилами і платним входом. Усі особливості закладу можна зрозуміти з відео.

 .

 .

Повне відео зустрічі «Поезія як політика» з новими віршами Жадана.

 .

4. Лада Лузіна 

Цього місяця письменниця відкрила фотовистаку «Київ, що помирає», де представила свої пікантні фото на тлі старих напівзруйнованих будинків. На презентацію прийшла подруга Лузіної Наталя Могилевська, а також співак та учасник зйомок до виставки Борис Апрель, що додало розголосу події у світських колах. Основна мета – якщо не врятувати, то зафіксувати зникаючий Київ, про який письменниця багато пише у своїх романах. А завдяки романам, до речі, цього місяця Лада отримала відзнаку «Золотий письменник України».

3. Оксана Забужко 

Письменниця потрапила до нашого рейтингу через розголос інших рейтингів, до яких її включили. По-перше, це всеукраїнський рейтинг журналу «Фокус», який включив Оксану Забужко до рейтингу 100 найвпливовіших жінок України на 68 місці. До слова, Ліна Костенко в цьому рейтингу (як і в нашому) трохи вище, на 60-му місці. По-друге, Оксану Стефанівну зачислили до вибіркового комітету списку Фіннегана-2013. Європейське авторське товариство складається з десяти відомих авторів-поліглотів з десяти різних країн, які обирають по три книжки, вартих перекладу. Українська поліглотка порекомендувала драми Лесі Українки і драму Миколи Куліша, третім назвала росіянина Юрія Домбровського. Наших сучасників у списку від Забужко немає.

 . 

2. Брати Капранови 

Брати ніколи не посідали таку високу сходинку в рейтингу цитованості медіа, і все через те, що цього разу вони ініціюють референдум про імпічмент Януковичу і конфіскацію Межигір’я. Також у листопаді Капранови як видавці презентували «Кузькіну мать» Віктора Суворова  і навіть кобзарювали.

 .

1. Ліна Костенко 

Цього місяця з цим ім’ям пов’язані трохи загадкові події. Ліна Василівна напередодні вручення премії «Золотий письменник України» відмовилася від нагороди, але на церемонії вручення видавець авторки Іван Малкович таки прийняв цю нагороду, навіть встиг з нею сфотографуватися. Потім Малкович, кажуть, повернув відзнаку організаторам премії. До речі, це не їдине питання, що виникло до організаторів конкурсу. У репортажі з церемонії нагородження журналіст «ЛітАкценту» небезпідставно дивується: як визначали загальні тиражі письменників та чому не нагородили Марію Матіос та Василя Шкляра, які були в попередньо оголошеному списку «золотих письменників»? Словом, загадкова ця нагорода, «Золотий письменник України», така ж як і мовчання (а воно, як відомо – золото).

 

Окрім вказаних позицій нашого рейтингу, окремо варто згадати про шоколадки «Рошен» в російському перекладі, точніше обгортки цих шоколадних плиток. Багато споживачів солодкого, у тому числі письменники, обурилися тим фактом, що «Roshen» тепер «російськомовний» і оголосили бойкот цій продукції. У результаті президент корпорації «Roshen» В’ячеслав Москалевський заявив, що цю тему в Фейсбуку підняли боти, у такий спосіб натякнувши на письменників, які висловилися з цього приводу. Але в результаті в скандал вмішався власник компанії, міністр економіки Петро Порошенко, пообіцявши повернути державну мову шоколадним обгорткам.

 

Як бачимо, у наш рейтинг не потрапляють такі автори бестселерів, як Мирослав Дочинець та Надійка Гербіш. На перший погляд, це може здатися дивним, але насправді це – закономірність, адже «Друг Читача» складає рейтинг цитованості саме у ЗМІ, а не рейтинг цитованості популярних авторів серед читачів. Тотбо письменники, популярні серед читачів, та письменники, популярні серед журналістів, – це трохи різні списки.

Любов Якимчук