ТОП-10 теревенів червня: Андрухович пророкує репресії письменників, а Тарас Шевченко – футболіст

Може здатися, що в червні усі тільки й говорили що про Євро-2012. Це так, але і не зовсім. Цього місяця найбільший рейтинг мають літератори, які були дотичні до найбільш популярної події європейського значення. Редакція порталу «Друг Читача» зробила огляд медій за червень та склала рейтинг цитованості письменників. Тож, опинилися в центрі футбольного поля української літератури такі персони та події.

 

 1. Тарас Шевченко 

І знову несподівано: Шевченко – наше все! Тарас Григорович не покидає першої позиції нашого рейтингу і цього разу це пов’язано з… футболом. Шестирічний Тимур, що став зіркою Інтернету після матчу «Україна-Швеція», був упевнений, що два голи забив Тарас Шевченко. Власне це і породило публікації про Кобзаря і футболіста Андрія. Загалом Євро-2012  стало приводом чергових розмов про однофамільців Тараса Шевченка, серед яких у своїй колонці Юрій Андрухович згадав не тільки футболіста, а й дівчат із Femen та одного народного депутата. Також у червні говорили про нерухомість Тараса Григоровича в селі Мошни, яку задешево купує Черкаська райрада.

.

 2. Законопроект «Про основи державної мовної політики» 

Цей законопроект викликав скандал і акцію протесту. Деякі учасники постраждали: письменниця Світлана Поваляєва дістала кийком по голові від «беркутівця», а протестувальники під синьо-білими прапорами не отримали обіцяної партійної винагороди. Сам закон ЗМІ встигли охрестити мовним законом Ківалова-Колесніченка і навіть з’ясувати ціну питання.

 .

3. Євро-вірші 

Міжнародний проект «Євро Вірші – Euro Poems» відкрили до футбольного чемпіонату у Києві, Львові, Донецьку і Харкові. Поезії 12 польських і 12 українських поетів українською та англійською мовами було розміщено у громадських місцях.

 

 

Відео з презентації проекту в київській книгарні «Є»

..

 4. Літературна Країна Мрій 

Цьогоріч фестиваль «Країна Мрій» пройшов із цілковито сонячним настроєм. Літературна частина, як і музична, робить акцент на етнічній розмаїтості культурного процесу і не залишає байдужими ні учасників, ні глядачів. Словом, про це говорили і фотографували багато й масово.

 .

5. Юрій Андрухович 

Окрім того, що Андрухович фігурував серед авторів «Євро-віршів», мав декілька концертів із «Карбідо», він прославився висловлюванням на політичну тематику. За його словами, після того, як влада закінчить винищення опозиції, прийдуть за письменниками, бо «письменники України у своїй переважній більшості, напевно – відсотків 90, із цією владою не дружать». Нагадаємо, що минулого місяця Андрухович у виданні Gazeta Wyborcza  відмовляв своїх читачів приїздити в Україну, але як виявляється, тема репресій більш популярна, а письменник піднявся з восьмої сходинки нашого рейтингу на п’яту.

 .

6.  Ірена Карпа

Ця письменниця говорить завжди багато і на злободенні теми. До 5 червня, коли під Верховною Радою стояли протестувальники проти мовного законопроекту,  Ірена Карпа з Артемом Полежакою зробили пісеньку «Підрахуй». Люди назвали їх гуртом «Дуля».

 

 

 

 

Пісня від гурту «Дуля»

 

У червні письменниці відмовило у візі посольство Німеччини, але після скандалу у пресі проблема була розв’язана і візу Ірена отримала. Окрім того, авторка і співачка виступила на фестивалі для футбольних фанатів «ФанАртія», що відбувався у безфутбольні дні у Львові. Усім цим Карпа підняла свій рейтинг та з дев’ятої позиції минулого місяця на шосту.

 .

7. Сергій Жадан 

Виявляється, що Сергій Жадан – другий найбільш перекладений білоруською український письменник після Шевченка. Цього місяця він презентував у Мінську роман «Anarchy in the UKR» білоруською мовою.

Окрім того, мав презентації та виступи в Україні, зокрема на тій самій «ФанАртії».

 .

 8. Оксана Забужко 

Оксана Забужко спростувала інформацію, що вона нібито увійде в першу п’ятірку виборчого списку «Нашої  України». До речі, недавно зробили подібні заяви-спростування Шкляр і Жадан. Також письменниця сумісно з літературознавцем Вірою Агеєвою провели вечір про роль жінки в літературі до 105-річчя Ірини Вільде, яку шанують обидві ці жінки. Але і це не все. Пані Оксана теж  подалася в музику та зробила музичний проект із сестрами Тельнюк, який вони назвали у прес-релізі «музикою для зачаття нового покоління».  Ще у червні німецький переклад книги Оксани Забужко «Польові дослідження українського сексу» на сайті Amazon.de зі списку російських бестселерів перемістився до списку бестселерів Osteuropa (Східна Європа). Тож Євро-2012 встановлює справедливість і сприяє іміджу української літератури.

 

 9. Андрій Кокотюха 

Кокотюха посів дев’яту сходинку рейтингу завдяки шлейфу від перемоги в конкурсі «Коронація слова» (нагородження відбулося наприкінці травня), яка стала для Андрія вже 11-ою нагородою від цього конкурсу. Окрім того, прозаїк є ще й активним колумністом, який осмислює літпроцес у зв’язку із жанровою літературою.

 .

10. Леонід Талалай

Шевченківський лауреат Леонід Талалай пішов із життя через нещасний випадок на власній дачі. Залишив по собі двох дружин: колишню – 61-річну поетесу Раїсу Харитонову та 28-річну поетесу Тетяну Винник.

Незадовго до трагічного дня у газеті «Літературна Україна» вийшла добірка віршів Талалая, доволі песимістична, дехто навіть сказав – пророча. Дуже шкода. Інколи, щоб стати потрібним (актуальним) автором, потрібно померти.

 

Загалом у червні з літературного медійного дискурсу практично випали Анатолій Дімаров, Ганна Герман, мало було чути про Василя Шкляра, які потрапили в десятку найбільш обговорюваних у травні письменників.

Любов Якимчук